SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google URL Kaldırma Nasıl Yapılır?

Google’dan Kaldırmak İstediğiniz Sayfalar mı Var? – Eski İçeriği Kaldırma Aracı

Google URL kaldırma, çok sık yapılan bir işlemdir. Özellikle SEO çalışmaları yürüten web siteleri; düşük kaliteli veya kopyalanmış içerikleri dizinden çıkarmak isteyebilir. Ya da farklı bir nedenden dolayı bir web sayfasının artık görüntülenmemesine karar verebilir. Peki, eski içeriği kaldırmanın bir yolu var mıdır, Google’dan bilgi kaldırmak için neler yapılabilir?

Google URL kaldırma işlemi için kullanılan araçlar var. Ancak Google’dan bilgi kaldırmak, düşündüğünüz kadar kolay değil. Öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı yaygın hatalar var. Dilerseniz ilk olarak bunları ele alalım, ardından da Google URL kaldırma nasıl yapılır, detaylıca açıklayalım.

Google URL Kaldırma İşlemlerinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Zaman içerisinde yanlışlıkla paylaştığınız, artık görünmesini istemediğiniz, önemini veya güncelliğini yitiren pek çok sayfa karşınıza çıkabilir. Google’dan içerik kaldırmak ilk etapta karmaşık gelse de adımlar doğru şekilde uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar veren ve basit bir işlem olduğunu görebilirsiniz. İşte, en sık uygulanan Google’dan içerik kaldırma hataları:

  • URL’nin Taranmasını Engelleme: Bir URL’nin robots.txt dosyasında taranmasını engellediğinizde Google’dan bilgi kaldırmazsanız. Sadece Google’ın URL’yi yeniden taramasını engellersiniz. Ancak URL, Google’ın dizininde kalmaya devam eder.

  • Google URL Kaldırma İşleminden Sonra Robots.txt Dosyasında Hemen Engelleme: Sitenizdeki sayfaları Google’dan kaldırma işlemini tamamladığınızda onları robots.txt dosyasından da engellerseniz Google yaptığınız şeyleri tarayamaz. Robots.txt dosyasını kullanmaya devam etmenizde hiçbir sakınca yok.

  • Sadece Nofollow Etiketi Ekleme: Google’dan bilgi kaldırma aşamasındayken noindex etiketi kullanmak, Google’a yalnızca bu URL’yi arama sonuçlarında gösterme mesajını verir. Ancak yine o URL’yi ve içindekileri taramaya devam eder. Google URL kaldırmak istiyorsanız noindex meta etiketinden sonra bir de nofollow etiketi eklemeniz gerekir.

Google URL Kaldırma Nasıl Yapılır?

Web sitenizden eski içeriği kaldırmak için en etkili olan üç yöntem var. İlk olarak Google’dan bilgi kaldırmak için tercih edebileceğiniz Google Arama Konsolu’nu inceleyelim. 

Google Search Console

Google Search Console, web sitenizin SERP’lerdeki performansını yönetmek için de kullanabileceğiniz faydalı bir araçtır. Search Console’u kullanarak Google URL kaldırmak için;

1-Aşağıdaki linke tıklayın ve web sitenizi seçin.

https://www.google.com/webmasters/tools/url-removal

2-Ardından URL’nizi girip Devam’a ve Talebi Gönder’e tıklayın.

Bu işlem, URL’yi hem Google’ın önbelleğinden hem de 90 gün süreyle aramalardan kaldıracaktır. Ancak 90 günün sonunda Google’ın bu web sitesini dizine geri ekleyeceğini ve arama sonuçlarına çıkaracağını unutmayın.

Noindex Meta Etiketi

Google URL kaldırma nasıl yapılır, diye araştıranların karşısına en sık çıkan yöntemdir. Noindex meta etiketi, URL’nin arama sonuçlarından kaldırılmasını veya dizine eklenmelerinin engellenmesini sağlamaktadır. Google’dan içerik kaldırmak için tercih edilen en etkili yöntemlerden biri olan noindex, web sitesinin HTML’sinin başındaki bir kod parçacığıdır. HTML koduna erişiminiz varsa bu kodu web sitenize manuel olarak ekleyebilirsiniz. 

<meta name="robots" content="noindex" />

URL Silme

Google URL kaldırma işlemini, sayfanız hiçbir amaca hizmet etmediği ya da eski olduğu için silmek istiyorsanız URL’yi silerek 404 veya 410 HTTP durum kodları ile karşılaşılmasını sağlayabilirsiniz. Google bir süre daha içeriği taramaya devam etse de HTTP hata kodları ile karşılaştığında URL’yi dizinden kaldıracaktır.

Eski İçeriği Kaldırmak İçin Destek Alabilirsiniz

Google URL kaldırma taleplerinizin başarılı olması için dikkatlice ilerlemeli, yukarıda sıraladığımız hatalara karşı dikkatli olmalısınız. Eğer isterseniz tüm dizini veya siteyi de kaldırabilirsiniz. Bunu yapabilmek için de ilk etapta sitenin robots.txt dosyasında dizine veya siteye izin verilmemesini sağlamanız gerekiyor.

Yalnızca bir sitenin doğrulanmış sahipleri, Web Yöneticisi Araçları'ndaki bir sitenin veya dizinin tamamının kaldırılmasını talep edebilir. Ayrıca bir dizini engellemek için robots.txt kullanmak, o dizinin altındaki tüm URL'lerin de engellenmesini sağlayacaktır. 

[widget-133]

Yorum Yap