SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Instagram’da Paylaşım Zamanları Ne Olmalı?

Etkileşimi Artıracak En İyi Instagram Paylaşım Saatleri Nedir?

Instagram gönderilerinin de saati mi olurmuş? Eğer yazımızı okumaya bu cümleyi düşünerek başladıysanız yanıldığınızı söylemek isteriz. Tam tersi Instagram paylaşım saatleri, oldukça önemli bir detaydır. Özellikle de hesabınızın hitap ettiği yaş grubuna, ürünlerinizin de hedef kitlesine doğru bir şekilde ulaşabilmesi açısından doğru zamanda paylaşım yapmaya dikkat etmek gerekmektedir.

Peki, takipçilerin aktif olduğu saatler nasıl belli olur? Hangi tür hesaplar, hangi saatlerde gönderi paylaşmalıdır? Aslında burada amacın gönderi saatini belirlemek değil, hedef kitleye ihtiyacı olduğu zamanda ulaşmak olduğunu unutmayalım. İşte, etkileşimi artırabileceğiniz Instagram’da paylaşım zamanları hakkında detaylı bir yazı…

Instagram’da Paylaşım Zamanları – Hangi Saatte Aktif Olmalısınız?

Paylaşım yapacağınız zamanı belirlemek için hesabınızı geniş çaplı olarak ele almanız gerekiyor. Ürün veya hizmet mi satıyorsunuz? Yoksa kişisel olarak mı fark edilmek istiyorsunuz? Sattığınız ürünler genellikle hangi yaş grubuna hitap ediyor? Ürününüzün/hizmetinizin insanlara hafta içi mi yoksa hafta sonu mu daha çok lazım olacağını düşünüyorsunuz? Temel olarak bu soruları yanıtlarsanız Instagram’da en iyi paylaşım saatlerini daha doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda insanlar hafta sonu çalışmadığı için Instagram’da paylaşım zamanlarından en ideali pazar günleridir. Kullanıcılar daha çok boş vakte sahip olduğu için sosyal paylaşım sitelerinde daha fazla vakit harcarlar. Instagram’da en iyi paylaşım saatlerini belirlemek üzere 35 milyon gönderiyle yapılan bir araştırmada da “Pazar günü, 06:00” sonucuna ulaşılmıştır. Şimdi sektörler özelinde ortalama olarak paylaşım yapabileceğiniz en verimli saatlere değinelim:

  • Eğer eğlence sektöründe hizmet veriyorsanız genellikle hafta sonuna en yakın zamanları tercih etmelisiniz ki insanların programını etkileyebilesiniz. Yani çarşamba, perşembe ve cuma 08:00-20:00 saatleri arasında insanları gönderilerinizle etkilemeyi başarırsanız hafta sonlarındaki planlarında yer alabilirsiniz.

  • Perakende sektöründe hizmet veren bir işletmeniz varsa ve ürünleriniz üzerinden etkileşimi artıracak en iyi Instagram paylaşım saatlerini merak ediyorsanız sizlere önerimiz çarşamba öğlen saatlerini iyi değerlendirmeniz. Eğer gönderilerinize sabahtan başlarsanız muhtemelen pek çok kişiyi, mesai saatlerinin en yoğun olduğu zaman diliminde yakalayacaksınız. Bunun yerine öğlen saatlerini tercih ederseniz daha güçlü bir etkileşim sağlayabilirsiniz.

  • Sağlık/güzellik sektöründe hizmet veren bir markanız varsa pazartesi – cuma arasındaki tüm günler sizin için çok değerli. Özellikle de salı günü. 09:00 ila 15:00 saatleri arasında gönderi paylaşırsanız maksimum seviyede katılım yaratabilirsiniz.

  • Profesyonel hizmetlerden birini sunuyorsanız sizler için en etkili Instagram’da paylaşım zamanları; salı, çarşamba ve cuma 09:00 ve 22:00 aralığı. Sektörünüzün bankacılık, hukuk, finansman, teknoloji veya kurumsal hizmet olması fark etmiyor.

  • Geldik pek çok kişinin merak ettiği gıda sektörüne. Biliyorsunuz günümüzde pek çok restoran ve kafe, yemekler üzerinden yaptıkları çeşitli şovlarla kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Elbette Instagram’da paylaşım zamanlarına da dikkat ediyorlar. Eğer restoranınıza müşteri çekmek için lezzetli bir yemek fotoğrafı paylaşmayı düşünüyorsanız çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günlerini tercih edebilirsiniz.

Bu Saatlerde Paylaşım Yapmayın! – Instagram’da En İyi Paylaşım Saatleri

Instagram takipçilerin aktif olduğu saatlere değindik, peki hangi zaman dilimleri fark edilmeniz için kötü bir tercih, biliyor musunuz? Çarşamba günleri 10:00-16:00 ve perşembe günleri 21:00-23:00 arasında paylaşım yapmak genellikle iyi bir fikir değil. Elbette etkileşimi artıracak en iyi Instagram paylaşım saatlerinin sektörünüze, iş alanınıza ve hedeflerinize göre değiştiğini unutmayın.

Haftanın ortasında veya bitmesine yakın olan zaman dilimlerinde paylaşılan gönderiler, kullanıcıların meşgul olmalarından kaynaklı olarak fark edilmez. Dolayısıyla özenle oluşturduğunuz bir gönderiyle istediğiniz etkileşimi yaratamazsınız. Bunun en iyi yöntemi, gönderilerinize hangi günlerde ve hangi saatler aralığında yorum ve beğeni geldiğini değerlendirmeniz. En iyi sonucu bu şekilde alabilirsiniz.

[widget-134]

Yorum Yap