SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En İyi Instagram Analiz Araçları Hangileri?

Instagram Analiz Araçları ile Stratejinizi Ölçümleyin ve Sürekli Geliştirin!

Instagram analiz araçları, Instagram pazarlamacılığı için harcadığınız zamanın getirilerine derinlemesine eğilmenizi sağlar ve hedeflerinize ulaşmak için çıktığınız yolda sizi destekler. En iyi Instagram analiz araçları gönderilerinizden hangilerinin en büyük geri dönüşü aldığını, en çok etkileşime geçen takipçilerinizin kimler olduğunu, gönderi yayınlamak için en iyi zamanların neler olduğunu ve daha fazlasını sizin paylaşır. 

Kampanyalarınızı ve rakiplerinizin neler yaptığını takip etmek için Instagram'dan gelen analizleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz şimdi hesaplarınız için kullanabileceğiniz 5 Instagram analiz aracını aşağıda bulabilirsiniz.

Instagram Pazarlamacılığında Kullanabileceğiniz En İyi 5 Instagram Analiz Aracı

Bir sosyal medya uzmanı veya marka yöneticisiyseniz Instagram analiz araçlarını kullanmayı bilmeniz gerekiyor. Aksi halde sorumlu olduğunuz markaların başarıya ulaşması için etkili olamayabilirsiniz.

  • Sprout Social – Instagram Analiz Araçları

Sprout Social, analizi içerik oluşturma ve yönetim araçlarıyla birleştirir. Gönderi performansını, hashtag kullanımındaki eğilimleri, izleyici katılımını ve hatta rakip verilerini bile takip edebilirsiniz. En etkili içerik stratejilerini oluşturmak, en çok etkileşim alan gönderilerinizi belirlemek için Sprout Social'ı kullanabilirsiniz. Bu araç, Gönderilmiş Mesajlar Raporu ile yorumları ve beğenileri takip etmenizi sağlar. 

Bu Instagram aracı, hedef kitlenizi analiz etmek için fırsatlar sunar. Sonuçları en üst düzeye çıkarmak adına takipçilerinizin hesabınızla nasıl ve ne zaman etkileşime girdiğini öğrenmek için belirli bir süre aralığındaki beğenileri ve yorumları görüntüleyebilirsiniz. Bu araç, performans eğilimlerini belirleyebilmeniz için, rapor dönemine dayalı olarak çeşitli analizlerle katılım eğilimlerini ölçer.

  • Agorapulse – En İyi Instagram Analiz Araçları

Agorapulse, Instagram gibi sosyal medya platformlarınız için analizler görüntüleyebileceğiniz bir araçtır. Agorapulse ile takipçi artışınızı ve günlük yeni takipçilerinizi fark edebilirsiniz. Çizgi grafik, takipçilerinizin büyüme trendini ve her gün kazandığınız ve/veya kaybettiğiniz takipçi sayısını gösterir.

Aynı şekilde gönderi etkileşiminizi de bu Instagram analiz aracı ile takip edebilirsiniz. Bir zaman aralığı seçebilir ve ardından bu süre içinde kaç gönderi yayınladığınızı ve bunların ne kadar etkileşim aldığını bir çubuk grafik aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz.

En iyi Instagram analiz araçlarından biri olan Agorapulse ile en iyi içeriğinizi de görmeniz de mümkündür. Araç, beğeni ve yorum sayısına göre en iyi dört gönderinizi gösterir. Instagram analiz aracından sağladığınız bilgiler, benzer gönderiler oluşturmak için harika bir fırsattır.

  • Iconosquare – En İyi 5 Instagram Analiz Aracı

Iconosquare, görüntülenen tüm verileriniz hakkında bilgi almak için özel bir zaman aralığı seçmenize olanak tanır. Iconosquare'in sunduğu en iyi özelliklerden biri medya kitaplığıdır. Kütüphane, istediğiniz zaman çekebileceğiniz içeriklerle doludur. Ve editoryal takvim görünümüyle, gönderileri önceden planlayabilirsiniz.

Zaman içinde kazandığınız veya kaybettiğiniz takipçi sayısını takip etmek için de en iyi Instagram analiz araçlarından biri olan Iconosquare'i de kullanabilirsiniz. Diğer Instagram analiz araçları ile benzer şekilde Iconosquare, en çok etkileşimi hangi saat ve günlerde aldığınızı bildiren verileri görüntülemenize olanak tanır. Bu sayede deneme yanılma yaparak zaman kaybetmekten kurtulabilirsiniz. 

  • Socialbakers – En İyi Instagram Araçları

Socialbakers, en popüler fotoğraflarınız, filtreleriniz, hashtag'leriniz ve takipçilerle etkileşimleriniz hakkında size ücretsiz raporlar sunar. Takipçi artışı, toplam takipçi sayısı, alınan etkileşimler, gönderi sayısı, en ilgi çekici gönderi, en iyi içerik vb. genel metrikleri görüntüleyebilirsiniz. Verilerin herhangi biri rakiplerin sayfalarıyla karşılaştırılabilir.

Genel metriklere ek olarak Socialbakers Instagram analiz aracıyla özel metriklere de erişebilirsiniz. Özel metrikler, kullanıcıların gönderilerinizi toplam görüntüleme sayısı, benzersiz hesaplardan gelen gösterim sayısı, profil açıklamanızdaki bağlantıdan aldığınız toplam tıklama sayısı ve profilinizi ziyaret eden toplam benzersiz hesap sayısı gibi verilerden oluşur.

  • Squarelovin – En İyi 5 Instagram Aracı

Squarelovin, büyüme, katılım ve sahip olduğunuz takipçi sayısı gibi Instagram analizlerini görüntülemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Squarelovin Instagram analiz aracı, içeriğinizi yayınlamak için en başarılı zamanı izlemenize olanak tanır. Ancak, ne zaman gönderilemeyeceğinizi de izlemenizi sağlar. Böylece kullanıcılar çevrim içi değilken içerik paylaşarak zaman kaybetmezsiniz. Genel gönderi geçmişiniz ve en iyi gönderileriniz hakkında da bilgi bulabilirsiniz. Bu bilgileri yıl, ay, gün ve saate göre filtreleyebilirsiniz. 

Neden Instagram Analiz Aracı Kullanmalısınız?

Eğer markanızı Instagram etkileşimleri ile büyütmek ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız gelişigüzel paylaşımlarla bunu başarabilmeniz pek de mümkün değil. Bunun yerine içerik stratejinizi iyi planlamalı ve aldığınız geri dönüşleri detaylı bir şekilde analiz ederek paylaşımlarınızı sürekli geliştirmelisiniz. İşte Instagram analiz araçları tam da bu noktada devreye giriyor.

Diğer tüm dijital pazarlama kanallarında olduğu gibi Instagram'da da takip edebileceğiniz birçok farklı metrik vardır. Alınan yorumlar, beğeniler, hashtag’ler, yeni takipçiler vb. metrikler; sürekli takip etmeniz gereken verilerdir. Bu nedenle etkili bir sosyal medya pazarlamacılığı için kesinlikle bir Instagram analiz aracını kullanmalı, stratejinizi buna göre belirlemelisiniz.

[widget-134]

Yorum Yap