SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Facebook Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Aniden Açılan Videolardan Rahatsızsanız Facebook Videoları Otomatik Oynatma Özelliğini Kapatın!

İnternete girdiğinizde tüm seslerin ve görüntülerin kontrolünüz altında olmasını isteyebilirsiniz. Bu çok doğal bir durumdur. Aniden açılan görüntüler ve sesler çevreniz tarafından hoş karşılanmamanıza da neden olabileceği gibi sizi de yüksek ölçüde rahatsız edebilir. Bu sebeple Facebook otomatik video oynatma özelliği çoğu kullanıcı tarafından hoş görülmeyebilir. Çünkü Facebook zaman tüneli veya haber kaynağı gibi alanlarda gezinirken aniden açılan videolara denk gelebilirsiniz. 

İnternet ve Facebook kullanıcıları tarafından tepki toplayan otomatik video oynatma özelliği, istenmiyorsa kapatılabilir veya talep doğrultusunda açık şekilde ayarlanabilir. Bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız sizin için konuyu detaylıca ele almak istedik. Öyleyse mobil verinizi isteğiniz dışında harcayan, ani seslerle ürkmenize neden olan veya toplum içinde sizi geren Facebook otomatik video oynatma nasıl kapatılır?

Facebook videoları otomatik oynatmayı kapatma sizin için de önemli konulardan biriyse, Facebook videoları manuel oynatma sizin için daha iyiyse ve kontrolü ele aldığınız hissini yaratıyorsa, böylece mobil verinizi koruma altında tutmak istiyorsanız Facebook otomatik video oynatma nasıl kapatılır, sizin için anlattık. Yönergelerimizi takip ederek otomatik oynatmayı kapatabilirsiniz. Eğer otomatik oynatma özelliği sizin için tekrar önemli olursa aynı yerden bu ayarı açabilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayarda Facebook Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Facebook üzerinden ister mobilden isterseniz masaüstünden giriş yaparak gizlilik ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz. İşte bu yüzden sizin için öncelikle masaüstü bilgisayarlar üzerinden Facebook otomatik video oynatma özelliğini nasıl kapatacağınızı anlatalım. 

Masaüstünden Facebook videoları otomatik oynatmayı kapatma:

 • Öncelikle Facebook uygulamasına masaüstü cihazınızdan giriş yapın. 

 • Girişi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki aşağı açılır menüye tıklayın.

 • Açılan menüden Ayarlar ve Gizlilik kısmına, ardından Ayarlar’a tıklayın.

 • Bu aşamada karşınızda yeni bir sayfa açılacak. Sol menünün en aşağısındaki Videolar sekmesini bulun ve tıklayın.

 • Gelen sayfada Videoları Otomatik Oynat seçeneğini bulun ve varsayılan, açık ve kapalı seçeneklerinden “kapalı” olanı seçerek Facebook videoları otomatik oynatmayı kapatma işlemini tamamlayın. 

İşlem bu kadar. Bundan sonra izleyeceğiniz videoları siz tıklamadan asla otomatik olarak çalışmayacak ve internet paketinizi sömürmeyecektir.

Mobil Cihazlarda Facebook Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Masaüstü cihazların günümüzde daha az rağbet gördüğünü, özellikle sosyal medya uygulamalarını kullanmak için mobil cihazların tercih edildiğini biliyoruz. O halde mobil cihazlardan Facebook otomatik video oynatma seçeneğini nasıl bulacağınızı ve bunu nasıl kapatacağınızı da anlatmamız gerekiyor. Çünkü mobil görünümle masaüstü görünüm arasında farklar olabilir ve belki de ayarları bulamayabilirsiniz. O halde Facebook videoları otomatik oynatma ayarlarını şu yöntemleri izleyerek yapabilirsiniz:

 • Mobil cihazınızdan Facebook uygulamasına giriş yapın. 

 • Sağ üst köşede bulunan alt alta üç çizgi butonuna tıklayın.

 • Açılan bölümün altındaki Ayarlar ve Gizlilik sekmesini bulun.

 • Tıkladığınızda açılan Ayarlar seçeneğine bir kez daha tıklayın.

 • Karşınıza gelen ekranda Tercihler bölümünü bulun ve buradaki “Medya” sekmesini tıklayın. 

 • Facebook videoları otomatik oynatmayı kapatma ayarını yapmak için “Otomatik Oynatma” diye ifade edilen bölümdeki “Videoları Asla Otomatik Oynatma” seçeneğini işaretleyin. İşte bu kadar!

Facebook otomatik video oynatma nasıl kapatılır diye merak eden bir mobil kullanıcıysanız yukarıdaki adımları takip ederek cihazınız üzerinden otomatik oynatmaları tamamen kapatabilir, dilediğiniz zaman aynı yerden diğer seçenekleri kullanarak açabilirsiniz.

Facebook’un Önemli Özelliklerini Öğrenin!

Daha iyi bir Facebook deneyimi için yeni özelliklerin tümünü kullanabilirsiniz. Tabii kullanmadan önce hangi özelliklerin geliştirildiğini, yeni nelerin geldiğini ve nasıl kullanılmaları gerektiğini öğrenerek işe başlamalısınız. Facebook videoları manuel oynatma veya otomatik oynatma ayarlarını yapabilmek bile belirli bir kullanıcı deneyimi ve bilgisi gerektiriyor. İşte tüm bunlar için destek alabilirsiniz.

Özellikle işinizi Facebook mağazalar üzerinden yürütüyorsanız, Facebook hayatınızda aktif bir yere sahipse veya sadece arkadaşlarınızla iletişim kurmak için bile kullanıyorsanız fakat tüm özelliklerine hakim olmak istiyorsanız sizin için düzenlenen Facebook kurslarına katılabilir, sizin için en etkili araçları bu sayede öğrenebilirsiniz. 

[widget-145]

Yorum Yap