SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medyanın SEO Çalışmalarına Etkisi Nedir?

Sosyal Medya SEO’yu Nasıl Etkiler?

Dijital pazarlamaya temel düzeyde hakim olan herkes, sosyal medyanın SEO çalışmalarına etkisini bilir. Sosyal medya deyince Instagram, Facebook, Twitter ve Linkedin gibi en çok kullanılan platformları anımsıyoruz. Halihazırda bu dört platform, markalar için en önemli dijital pazarlama araçlarından biri.

Özellikle de hedef kitlelerine ulaşma, müşteri sadakati oluşturma, sıralamada üst sıralarda yer alma ve trafiği artırma gibi konular söz konusu olduğunda sosyal medya ve SEO ilişkisi birbirinden bağımsız olarak değerlendirilemiyor. Peki, sosyal medya SEO’yu nasıl etkiler, sosyal medya kanallarında aktif olmadan SEO çalışmaları sürdürülemez mi?

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal medya ve SEO ilişkisini her iki faktörü de ayrı ayrı değerlendirerek açıklamayı tercih ediyorum. İlk etapta sosyal medyanın SEO çalışmalarına etkisini anlamak için şöyle düşünelim. Başarılı bir şekilde SEO yapılmış bir marka düşünün. Google’da ilk sıralarda çıkıyor ve geniş kitlelere ulaşıyor. Satışlar ve memnuniyet arttıkça sosyal medyadaki takipçi kitlesi de artıyor…

Şimdi de sosyal medyanın SEO üzerindeki etkilerine bir örnek verelim. Diyelim ki markanız için oluşturduğunuz sosyal medya platformları ve her birinde oldukça aktifsiniz. Çok sayıda takipçiniz, aboneniz ya da bağlantınız var, insanlar markanız hakkında değerlendirmeler, öneriler yapıyor ve siz tüm dikkatleri üzerinize topluyorsunuz. Peki, şimdi ne oluyor? Sosyal medyada popülariteniz arttıkça web sitenize daha çok trafik çekiyor, SEO çalışmalarınızın gücüne güç katıyorsunuz. İşte sosyal medya ve SEO ilişkisinin en özet hali, bu.

Sosyal Medyanın SEO Çalışmalarına Etkisi

Sosyal medya ve SEO ilişkisiyle ilgili önemli bir ayrıntı paylaşalım. Sosyal medya bir sıralama faktörü değildir. Dolayısıyla Google’daki sıralamanızı doğrudan etkileyecek diye bir şey yoktur. Ancak SEO’daki başarınızı iyileştirmek istiyorsanız sosyal medya platformlarına önem vermeniz, sizin yararınıza olacaktır. Şimdi sosyal medyanın SEO çalışmalarına etkisini detaylı bir şekilde ele alalım.

İçerik Performansınız Artar

Markanızla ilgili ne kadar çok platform üzerinden gönderi paylaşırsanız o kadar çok tanınırsınız. Çünkü her platformun kitlesi birbirinden ayrıdır. Twitter’dan kazanacağınız takipçiyle Linkedin’den kazanacağınız takipçi bir değildir. Dolayısıyla sitenizdeki içeriği daha çok kişinin görmesi için sosyal medya kanallarının aktif bir şekilde kullanılması önemlidir.

Güvenilir Bir Marka İmajınız Olur

Şimdi bir marka olarak değil, kullanıcı olarak düşünelim. Bir ürün veya hizmet satın almak istiyorsunuz ancak firmanın yalnızca bir web sitesi var. Facebook, Linkedin ve Instagram gibi hiçbir sosyal medya platformunda yer almıyorlar. Bu markaya ne kadar güvenebilirsiniz? Bir de tüm platformlarda aktif bir şekilde varlığını sürdüren, kullanıcılarıyla etkileşimi olan bir marka düşünün… Şimdi bu maddenin daha iyi anlaşıldığını düşünüyoruz.

Geri Bağlantı Kazanırsınız

İçeriklerinizi sosyal medya platformlarında paylaştığınızda daha çok geri bağlantı alma şansını yakalarsınız. İlgi çekici ve merak uyandırıcı içeriklerle kullanıcıların paylaşım ve öneri yapmalarını sağlarsınız. Böylece daha çok kullanıcıya hitap etmiş olursunuz.

SEO Başarısı İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanmak Önemlidir

Web sitenizin sıralaması istediğiniz gibi ilerlemiyorsa, SEO çalışmalarından hedeflediğiniz dönüşleri alamıyorsanız ya da Google’da daha üst sıralarda çıkmanın püf noktalarını keşfedemiyorsanız dijital pazarlamanın olmazsa olmazı olan sosyal medyanın gücünden faydalanmanızı öneririz.

SEO'daki nihai hedefiniz görünürlüğü artırmak ve web sitenize daha fazla ziyaretçi getirmekse ihtiyacınız olan bu desteği sosyal medya platformları üzerinden yapabilirsiniz. Elbette doğru hashtagler kullanmak, ilgi çekici metinler ve kaliteli görseller paylaşmak şartı ile…

[widget-134]

Yorum Yap