SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

CDN Nedir Ne İşe Yarar?

CDN’nin Çalışma Mantığı Nasıldır? SEO Çalışmalarına Katkıları Nelerdir?

İnternet çağında kullanıcılar için çok önemli görülen konulardan biri web sitelerinin açılış hızlarıdır. Google’ın ya da diğer arama motorlarının sıralama kriterlerine göre de hız çok önemli bir yere sahiptir. Web sitenize giren ziyaretçiler bir sayfanın açılmasını saniyelerce bekliyorlarsa ortada bir sorun var demektir. Birçok web site ziyaretçisi beklemek istemeyerek siteyi kapatır. Bu masaüstünde de mobilde de böyledir. 

Tüm bu sebepler düşünüldüğünde web site sahiplerinin site hızını arttırıcı çözümlere yönelmesi gerekmektedir. CDN de işte tam olarak bunu sağlamak adına kullanılır. Sitenizi yapılandırarak hızının artmasını istiyorsanız, CDN kullanımı sizin için de önemli olacaktır. CDN nedir, ne işe yarar, CDN nasıl kurulur, CDN nasıl çalışır gibi konuları merak ediyorsanız bu yazıda aradığınız her bilgiyi bulacaksınız. 

CDN Nedir? 

Web siteniz için kullanmak üzere CDN nedir, ne işe yarar diye merak ediyor olabilirsiniz. CDN kullanmanın faydaları konusunu öğrenmeden önce tanımına değinirsek çok daha kolay bir şekilde kavrayacağınızdan hiç şüphemiz yok. CDN kullanmak iyi bir şey gibi görünüyor, ama CDN nedir?

CDN kavramı İngilizce’deki Content Delivery Network kelimelerinin kısaltmalarından oluşur ve Türkçe karşılığı İçerik Dağıtım Ağı’dır. Bir web sitesinin sahip olduğu içeriklerin siteyi ziyaret eden kullanıcılara en yakın CDN sunucusundan verilerek web sitesinin kullanıcıları uzun süreler boyunca bekletmeden daha büyük bir hızla açılmasına yarayan, her geçen gün popülaritesi artan ve web tasarımcılar tarafından çok sık kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. CDN nedir ne işe yarar diye sorduğunuzda sizin için en net tarifiyle bu açıklamayı yapabiliriz. 

Eğer örnek verecek olursak kavramı daha net anlamanızı sağlayabiliriz. Amerika merkezli bir hosting firmasından çok uygun fiyata hosting hizmeti aldığınızı düşünelim. Bu hosting firmasının sunucuları da Los Angeles şehrinde olsun. İstanbul’dan web sitenize bir ziyaretçi geldiğinde verilerin Amerika’dan gelmesini bekleyecektir ve doğal olarak da web siteniz geç açılacaktır. Hosting firmasının sunucuları İstanbul’da olsaydı web sitemiz çok daha hızlı açılmış olacaktı.

CDN özellikle uluslararası hizmet veren firmalar açısından çok önemli bir konudur. CDN kullanımı sayesinde dünyanın her yerinden sitenizi ziyaret eden kullanıcılara çok hızlı açılan bir web sitesi deneyimi yaşatmış olursunuz. Öyleyse CDN nasıl çalışır ve web siteniz için CDN nasıl kurulur öğrenmelisiniz.

CDN Nasıl Çalışır? CDN Kullanımı İle Sitenizin Hızını Arttırmaya Başlayın!

CDN nedir, ne işe yarar anlamaya başladıysanız çalışma mantığını yavaş yavaş kavrayabiliyorsunuz demektir. İçerik Dağıtım Ağı sistemi olan bu kavramın nasıl çalıştığını da kısaca açıklamaya çalışalım. CDN nasıl çalışır diye sorguladığınızda bilmelisiniz ki bu sistem POPs sunuculardan oluşur ve dünyanın her yerine dağılan bir yapıya sahiptir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara en yakın sunucudan sayfa içi veriler göndererek sitenin kolayca açılmasını sağlar. 

CDN Kullanmanın Faydaları Nelerdir? 

Web sitenizin hızını arttırarak kullanıcılar tarafından tercih edilme oranını yükselten CDN’lerin bilinen faydalarını merak ediyor musunuz? CDN nedir, ne işe yarar anladığınıza göre faydalarından da bahsedebiliriz. CDN kullanmanın faydaları:

  • Web sitenizin ana sayfasının ve diğer sayfalarının yüklenme hızlarını arttırır.

  • Görsellerin sıkıştırılması nedeniyle görsel transferi ve sitedeki gösterimleri oldukça hızlı gerçekleşir.

  • Web sitenizde oluşacak ani trafik artışında, sitenizin hız performansını minimum düzeyde etkiler.

  • Sayfanızın hızlı yüklenmesinden dolayı müşterilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve performans sunmuş olursunuz.

  • Arama motoru optimizasyonu açısından önemli bir değer elde edilir. 

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda düşünüldüğünde CDN kullanmanın faydaları çok fazladır diyebiliriz. Ayrıca CDN ve SEO konusunun da önem kazanması sebebiyle mutlaka CDN kullanmanızı tavsiye ederiz. Arama motoru optimizasyonunu iyileştirmek hizmetlerinizi görünür kılacaktır. 

CDN Kullanımın SEO Çalışmalarına Katkısı Nedir?

Google’ın SEO kriterler çok fazladır. Web sitelerinin açılış hızı da bu kriterlerin en önemlilerinden biridir. Siteniz ne kadar hızlı çalışıyorsa Google sitenizi o kadar kolayca kullanıcılarının karşısına çıkarır. Yavaş açılan siteleri sevmeyen Google, kullanıcı deneyimine çok fazla önem verdiği için sitenizin hızlı çalışmasını bekler. Arama motorunda ön sıralara çıkabilmek için CDN kullanmalısınız. CDN ve SEO ilişkisi bu noktada önem kazanır. 

CDN kullanımı, SEO çalışmaları ve çok daha fazlası için SEO Akademi olarak sunduğumuz dijital pazarlama eğitimlerimize katılabilirsiniz. SEO kursu, web yazılım kursu, WordPress kursu gibi eğitim programlarımızdan yararlanarak bilmediğiniz tüm noktaları ve işinize yarayan eklentileri öğrenebilirsiniz. 

[widget-151]

Yorum Yap