SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

WordPress Kalıcı Bağlantılar Nedir? Nasıl Düzenlenmelidir?

İnternet Sitenizin URL Adresini SEO Uyumlu Hale Getirin!

Web sitenizin hem internet kullanıcıları hem de arama motoru optimizasyonu açısından nasıl daha etkili bir hale geleceğini bilmiyor musunuz? İnternet kullanıcıları tarafından ziyaret edilen sitenizde nasıl bir URL yapısı olsun, siteniz nasıl görünsün istiyorsunuz? Tüm bunları ve WordPress kalıcı bağlantılar konusunu öğrenmek istiyorsanız sizin için bazı bilgiler hazırladık. 

WordPress kalıcı bağlantılar nedir, nasıl düzenlenebilir merak ediyor olabilir, kendi web sitenizi bu ayarlar doğrultusunda düzenlemeyi öğrenmek isteyebilirsiniz. SEO açısından web sitenizin uygun kriterlerde olmasını, Google botları tarafından hızlıca indekslenmesini amaçlıyorsanız, WordPress kalıcı bağlantılar hakkında tüm detayları en ince ayrıntısına kadar öğrenmelisiniz. O halde Google botlarının arama motoru optimizasyonu açısından en fazla önem verdiği URL yapısı veya web site linki de denilen WordPress kalıcı bağlantı ayarları ve detaylarından bahsedelim.

WordPress Kalıcı Bağlantılar Nasıl Tanımlanır?

İnternet kullanıcıları tarafından görüntülenen web sitesi adreslerine URL denir. WordPress kalıcı bağlantılar dediğimiz kavram da bu URL’lerdir. Yani WordPress permalink de denilen bu kalıcı bağlantılar web sitemizin adresi olarak karşımıza çıkar, biri sitemize gireceğinde bu kalıcı bağlantıları kullanarak gelir. 

Bu linklere kalıcı bağlantı denmesinin sebebi de değişmeyen bir yapılarının olmasıdır. WordPress üzerinden sitemizi yapılandırdığımızda URL’ler, yani WordPress permalinkler sayfa yayınlandığı süre boyunca sabit kalacağından kalıcı bağlantı adını alırlar. Bu yüzden URL oluşturulurken SEO kuralları göz önünde bulundurulmalıdır.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress permalink konusu karışık gibi görünse de aslında basit bir kavramdır ve bir kere yapılandırıldığında sık sık güncellenmeyecek bir yapıdadır. Bu yüzden çok fazla üstüne düşmeniz gerekmez. Sadece yapılandırılmalarını doğru yapmanız ve bu şekliyle indekslenmesini sağlamalısınız. WordPress kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır merak ediyorsanız bundan da bahsedelim. 

  • Öncelikle sitenizin yönetim paneline giriş yapın.

  • Sitenizin yönetim paneline giriş yaptıktan sonra sol panelde bulunan ayarlar seçeneğinin altındaki kalıcı bağlantılar seçeneğine tıklayın. 

  • URL yapısıyla ilgili olarak açılan pencerede; içinde gün, ay, yıl geçen arşiv şeklinde bir URL veya sadece sayfa Id’lerinin göründüğü bir URL yapısı olacaktır. Bunlar bizim işimizi çözmeyeceği için URL yapısını “alan adı ve uzantısı/yazı adı” şeklinde ayarlamalıyız.

Yukarıdaki adımları izlediğinizde WordPress kalıcı bağlantı ayarları tamamlanmış olacaktır. WordPress link yapısı değiştirme işlemi işte bu kadar kolaydır. 

SEO Uyumlu Link Yapısı Nasıl Olmalı?

WordPress kalıcı bağlantı değiştirme konusunu anladıysanız SEO uyumu hakkında da bilgi edinmeli, URL’nizi arama motorları tarafından benimsenecek bir duruma getirmelisiniz. Bunun için size birkaç tüyo vermemiz gerekirse; 

SEO uyumlu link oluşturmak için belirli bir düzene uymalı, web sitenizle ve içeriğinizle alakalı URL’ler belirlemelisiniz. Böylece arama motorları tarafından çok daha kolay bulunabilirsiniz. 

Mümkün olduğunca kısa bir URL yapısı kullanmalısınız. SEO uyumlu link yapıları asla aşırı uzun olmaz ve nokta atışı tabirler içerir. Çok uzun URL’ler Google botları için sorun yaratırlar.

Kalıcı bağlantı ayarlarınız kesinlikle Id şeklinde olmamalı. Eğer yüksek trafikli bir siteye sahip değilseniz veya bir haber siteniz yoksa yapmanız gereken URL yapısını en kısa haliyle kullanmaktır. WordPress link yapısı değiştirme ayarlarını yapılandırırken bunları göz önünde bulundurmalısınız ve SEO uyumlu link kullanımından haberdar olmalısınız. 

Link Yapısını Daha Sonra Güncellesem Problem Olur Mu?

WordPress girilen içerikleri harika bir dosyalama sistemi ile barındırır. İster bir site yazısı isterseniz blog yükleyin, WordPress o yazıyı sizin için gün-ay-yıl olarak, sayfa Id numarası vererek ve eğer manuel bir değişiklik yapmadıysak girdiğimiz sayfa başlığını da buna dahil ederek saklar.

WordPress kalıcı bağlantılar bu şekilde göründüğünde Google botları açısından çok da kullanışlı olmayacak, web siteniz SEO uyumlu link kullanmamış olacaktır. İşte bu yüzden sonradan ayarlar bölümüne girerek güncelleme yapabilir, var olan WordPress permalink yapısının nasıl görünmesi gerektiğini seçebiliriz. Google botlarının içeriklerde yer alan sayfaları domain adıyla beraber okuduğunu düşünürsek mümkün olduğunca kısa url’ler kullanmalıyız.

WordPress Sitede Linkler Neden Çalışmıyor?

Yeni bir web site kopyaladınız veya başka bir sunucuya taşıma işlemi gerçeleştirdiniz. Baktınız ki ana sayfadan hiç bir yere link çıkışı yapılmıyor. Bütün linkleriniz 404 hatası veriyor. Panik yapmanıza gerek yok! FTP bağlantısı ile sunucunuza bağlanın. Public_html dizinine girin. Ana dizinde beyaz simgesi olan htaccess dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı silin. WordPress panelinize geri dönerek ayarlar bölümüne girin. Kalıcı bağlantılar seçeneğine tıklayın. Açılan pencerenin en altında bulunan kaydet butonuna tıkladığınızda htaccess dosyası yeniden oluşturulacak ve siteniz sorunsuz çalışacaktır.

En Güncel WordPress Dersleri İle Her Ayrıntıyı Öğrenin!

Bir web sitesi oluşturacaksanız veya var olan web sitenizi geliştirecekseniz, bunun için WordPress konusunu detaylarıyla öğrenmek istiyorsanız SEO Akademi’nin WordPress kursu programlarından yararlanabilir, yukarıdaki gibi bilgileri derslerle öğrenebilirsiniz. 

Başarılı SEO ve dijital pazarlama uzmanlarından size özel dersler alarak aklınızdaki tüm soru işaretlerini sonlandırabilir, WordPress’i A’dan Z’ye öğrenebilirsiniz. Kurslarımız hakkında detayları öğrenmek için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz ve WordPress kursu programlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. 

[widget-149]

Yorum Yap