SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Algoritma Güncellemelerinde SEO Performansınızı Koruyun!

Google Algoritma Değişikliğine Karşı Hazırlıklı Olun! 

Google algoritma güncellemelerinde site sahiplerinin hazırlıklı olması için yaptığı değişikliklerin ne hakkında olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini orta uzunlukta bir blogla anlatmaya çalışır. Ancak her yıl binlerce küçük Google algoritma değişikliği yapıldığı göz önüne alınırsa her bir değişikliği takip edebilmenizin pek de mümkün olmadığını söyleyebiliriz. 

Peki Google algoritma güncellemelerinde SEO performansı açısından bir düşüşle karşılaşmamak için neler yapmanız gerekiyor, biliyor musunuz? Google algoritma güncellemeleri genellikle kaliteli içeriği öne çıkarmak üzerine kuruludur. Arama sonuçlarının daha doğru ve kullanıcıya yararlı bir biçimde sıralanmasını amaçlayan Google algoritma güncellemeleri ile yararlı içerikleri öne çıkarmayı hedefler. İçeriklerinize dair birkaç temel kontrol noktası ile Google algoritma güncellemeleri yaparken beklenmedik sıralama kayıpları yaşamayı engelleyebilirsiniz. Unutmayın, kaliteli içerik her zaman kazanır, SEO uyumlu içerikler üretmeye çalışırken kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedeflediğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Google Algoritma Güncellemelerinde SEO Performansı Nasıl Korunur?

Google algoritma değişikliklerine karşı gardınızı almak için yapmanız gereken ilk şey, içeriklerinizin kalitesinden ve özgünlüğünden emin olmanızdır. Google algoritma güncellemesi ile gelen değişiklikler kullanıcılara daha yararlı içerikler sunmak üzerinedir. Bu nedenle içeriklerinizin kalitesini güncellemeler öncesinde de korumanız gerekir.

  • Google’ın kopya içerikleri cezalandırdığını veya arama sıralamalarında arkalara attığını biliyor musunuz?

  • Google kullanıcıların bir arama için birden fazla internet sitesine bakmak zorunda kalmasını istemez. İçerikleriniz kullanıcılara eksiksiz ve kapsamlı bir bilgi sağlıyor mu?

  • Sayfa başlıkları gerçekten içeriğinizi özetliyor mu? Sitenize girdikten sonra hemen çıkış yapan kullanıcılar sıralama kaybetmenize neden olur.

  • Başlıklarınızda clickbait kullanıyorsanız Google’ın internet sitenizi arka sıralara atmasına şaşırmamalısınız.

  • İçerikleriniz kullanıcılara gerçekten bir uzman görüşü sunuyor mu? Google E-A-T’yi (uzmanlık, yetkinlik, güvenilirlik) her zaman önemser.

  • Doğru bilgiler verdiğinizden emin misiniz? Google, yanlış veya sahte haber ve bilgilerin öne çıkmaması konusunda her geçen gün önlemlerini arttırıyor.

  • İçeriklerinizde imla ve dil bilgisi hataları var mı?

  • Sayfa tasarımı içeriğin okunmasını zorlaştırıyor mu?

  • Sitenize aldığınız reklamlar kullanıcıları yoruyor ve içeriklerinizi okunmaz hale getiriyor olabilir mi?

  • Sayfalarınız mobil cihazlarda doğru bir şekilde görüntülenebiliyor mu?

Google Algoritma Güncellemesinden Sonra Ani Bir Gerile mi Yaşadınız?

Yukarıda sıraladığımız soruların tamamından içerikleriniz başarıyla geçmesine rağmen Google algoritma güncellemesi sırasında bazı sayfalarınız sıralama mı kaybetmeye başladı? Hemen telaşlanmanıza gerek yok. Google yeni algoritma güncellemesi getirdiğinde 1-2 haftadan birkaç aya kadar varabilen sürelerde SEO performanslarında dalgalanmalarla karşılaşmanız normal.

Geniş kapsamlı güncellemeler sonrasında arama sonuç sıralamalarının yeniden normale dönmesi belli bir süre alabiliyor. 

Google algoritma güncellemesi dönemlerinde düşüş yaşayan sayfaları diğer web içeriklerine karşı yeniden değerlendiriyor. Eğer içerikleriniz kaliteliyse Google algoritma güncellemesi sonrasında en kısa sürede kaybettiğiniz sıralamalara geri kavuşuyorsunuz. 

[widget-133]

Yorum Yap