SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Groups Nedir?

Google Gruplar Nasıl Oluşturulur ve Avantajları Nelerdir?

İnternet üzerinde milyonlarca web sitesi ve kullanışlı uygulamalar bulunuyor. Bunları keşfetmek ve kullanmaya başlamak bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Google groups nedir diye merak ediyorsanız, Google tarafından geliştirilerek kullanıcılara sunulan bu uygulamanın da hayat kurtarıcı ve kullanışlı bir işlevi olduğunu söyleyebiliriz.

Bir grubun parçası olmak, paylaşımlar yapmak ve paylaşımlar almak ister misiniz? Yapacağınız paylaşımları dilediğiniz kişi ya da kişilere ulaştırıp görmelerini sağlamaya ne dersiniz? Bu detaylar sizin de işinizi bir hayli kolaylaştıracaksa Google groups uygulamasını keşfetmeniz gerekiyor. Türkçe karşılığı Google gruplar olan Google groups, kitlelerin hızlıca bir araya gelerek paylaşımda bulunmalarını sağlıyor. Google mail grupları olarak da tanımlanabilen bu sistemle birbirinize dilediğiniz içeriklerde mail gönderip alabiliyorsunuz. Öyleyse detaylarıyla Google groups nedir, ne işe yarar bahsedelim ve Google grup oluşturma aşamalarını anlatalım. 

Google Groups Nedir?

Yukarıda da Google groups nedir sorusuna kısaca açıklık getirdik fakat tam tanımlamasını da yapalım. 

Google gruplar, kullanıcıların ücretsiz olarak kullanabileceği bir servistir. Tüm internet kullanıcıları ve Google üyeleri kendi özel ilgi alanlarına göre grup oluşturma ya da istediği gruplara üye olarak iletişim kurma imkanına sahiptir. 

Google groups sayesinde Google mail grupları kurarak tüm liste üyelerine mail atabilir, oluşturduğunuz grupta konu paylaşımında bulunabilirsiniz ve dilerseniz mail listenizdeki kişilere de yayınınızı yani paylaştığınız içeriği mail yoluyla gönderebilirsiniz.

Google Groups Oluşturma – Grup Nasıl Oluşturulur?

Çevrimiçi olarak gruplar oluşturmak ve kullanıcıları bu gruplara dahil etmek sizin de ilginizi çektiyse Google groups oluşturma yöntemini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. O halde sizin için nasıl Google gruplar oluşturabileceğinizi anlatalım.

Google groups oluştururken öncelikle Google hesabınızı açmalısınız. İster hesaplardan isterseniz mail üzerinden Google’ı açtığınızda sağ üst köşedeki kısımda ve hesabınızın yanında bulunan dokuz nokta simgesi ile gösterilen Google uygulamalarına tıklamalısınız. Açılır pencerede görünen posta, takvim, slaytlar, kişiler, dokümanlar gibi uygulamaların arasından ‘gruplar’ ya da ‘goups’ı tıklayın. İşte karşınızda Google gruplar ekranı!

Buraya kadar Google groups nedir öğrendiniz ve Google gruplar uygulamasına girmeyi başardınız. Google gruplar uygulamasına geldiğinizdeyse Google grup oluşturma için yapacağınız ilk hamle, sol üst bölümdeki “Grup oluştur” butonuna tıklamak olacaktır. Aşamalarla nasıl Google mail grupları oluşturabileceğinizi şu şekilde anlatabiliriz:

 • Grup oluştur butonuna tıkladığınızda karşınızda bir açılır pencere belirecek. 

 • Açılan pencerede sizden ilk istenen bilgi olan grup adını girin.

 • Grup e-posta adresi kısmına URL yapınızı oluşturun.

 • Grup açıklaması kısmına 300 karakterlik bir yazı girebilirsiniz.

 • Sonraki butonuna tıklayarak gizlilik ayarlarına geçin.

 • Açılan sayfada “grup araması yapabilecek kişiler” bölümünü “grup üyeleri” ya da “Web’deki herkes” seçeneklerinden birini işaretleyebilirsiniz.

 • Bir alt sekmede de aynı şekilde gruba katılabilecek kişileri belirleyebilirsiniz. 

 • Konuları görüntüleme, yayınlama ve grup üyelerini görme durumlarını dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

 • Özelleştirmek istediğiniz durumları, grubun yöneticileri, grubun tüm üyeleri, grubun sahipleri yada herkes olarak ayarlayabilirsiniz.

 • Tüm işlemler bittikten sonra “Grup oluştur” butonuna tıklayarak karşınıza çıkan reCAPTCHA doğrulama işlemini gerçekleştiriyorsunuz ve işleminiz tamamlanmış oluyor.

SEO ve Google Grupları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO çalışması yaparken Google gruplarını nasıl oluşturmalıyız ve bize faydası nedir? Öncelikle bir grup oluşturduğunuz zaman çok kısa süre içerisinde Google tarafından index aldığını ve arama sonuçlarında görünür olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Peki, arama sonuçlarında görünür olmak için oluşturduğunuz grubun kısa sürede index alması ve üst sıralarda görünür olmasını ya da görünmemesini ne etkiler? O halde SEO bazlı bir Google groups nasıl oluşturulur ve nasıl kullanılır, gelin bakalım.

SEO Çalışmalarında Google Groups Nasıl Oluşturulur ve Kullanılır?

Öncelikle bireysel veya kurumsal olarak, konum da baz alınarak, sattığınız ürün veya hizmetin web site sayfasının Google tarafından indexlenmesini ve görünür olmasını istediğinizi düşünelim. Şunları yapabilirsiniz:

1. Grup Adı Belirleme

 • İlgili web sitenizin Title kısmını Google groups adı olarak girebilirsiniz.

 • Farklı bir alternatif olarak en önemli anahtar kelimenizi ekleyebilirsiniz.

 • Anahtar kelimem tek veya iki öbekli olduğu için başlığım çok kısa kaldı derseniz de diğer önemli anahtar kelimelerinizden bir cümle kurarak başlık oluşturabilirsiniz.

Örnek: Klimanın Bebeklere Zararları – Bebeğe Klimanın Etkileri

2. Grup E-posta Adresi

İlgili sayfanızın anahtar kelimesinin “klimanın bebeklere zararları” olduğunu varsayalım. O halde URL yapınızı klimanin-bebeklere-zararlari olarak ayarlayabilirsiniz.

3.Grup Açıklaması

İlgili web sitenizin Description yazısını açıklama kısmına ekleyebilirsiniz ya da anahtar kelimelerinizin içinde geçtiği bir açıklama metni oluşturabilirsiniz.

Örnek: Klimanın bebeklere zararları, klimalı ortamların bebekler için yarattığı tehlikeler ile aşırı sıcak ve soğuk mekanların bebekler üzerindeki etkileri.

NOT: Bu şekilde oluşturduğunuz bir Google groups arama motorlarında index alır ve görünür olur. Böylece üst sıralarda yer alırsınız. Yalnız burada bilmemiz gereken önemli bir durum var. İlgili web sitenizin anahtar kelimesini veya anahtar kelimesinin içinde geçtiği title yazısını kullandınız diyelim. Buradaki anahtar kelimenin arama hacmi yüksek ve rekabeti büyük ise index alabilirsiniz, fakat ilk sayfalarda yer alamayabilirsiniz.

4. Karşılama Mesajı

Oluşturmuş olduğunuz Google groups size ilk olarak bir karşılama mesajı yazabilmeniz için imkan sağlıyor. Yani index alıp kullanıcılar tarafından görünmesini istediğiniz ve Google botları tarafından taranmasını istediğiniz Google grubunuzun açılış kısmında vurgulamak istediğiniz bir konuyu belirtebilirsiniz. Böylece katılımcılar grubunuzun neyle alakalı olduğunu bilebilir ve onları grupta nelerin beklediğini anlatan bir karşılama yazısı ile karşılaşabilirler.

5. İçerik Yayınlama

Karşılama mesajınızı ekledikten sonra “yeni konu” kısmından tanıtım yazısı veya istediğiniz bir içeriği ekleyebiliyor, fotoğraflarla süsleyerek istediğiniz anahtar kelimenize bağlantılar verebiliyorsunuz.

6. Kullanıcı Yorumu

Paylaşmış olduğunuz içeriğe başka bir kullanıcı e-posta hesabından anahtar kelimenizin geçtiği yorumlar gelirse, SEO konusunda işinize yarayacaktır. 

Son olarak da ilgili web sitenizdeki sayfanın title, description ve 3 anahtar kelimesini #hashtag olarak paylaşabilirsiniz.

Google Goups İçinde SEO Bazlı Kullanıcı Yorumları Neden Önemli?

Farklı hesaplardaki kullanıcıların, özellikle farklı IP’ler üzerinden gelen hesapların sizin grubunuzda yorum yapması ve yorumlarının içinde sizin anahtar kelimelerinizi geçirmesi, hatta bunu beğenmesi, paylaşması ve etkileşimin gerçekleşmesi sizin için oldukça önemlidir. Çünkü web sitenizin içeriği ve anahtar kelimesi kullanıcıların yorumlarında yer alır ve paylaşılır. Dolayısıyla bu kelimeler Google tarafından taranır ve index alır.

Yapılan bu yorumlar Google arama motorundaki sıralamalarda gözükür. Örneğin 5. sırada oluşturmuş olduğunuz grubunuz ve ardından 6. ve 7. sırada grubunuzda paylaştığınız içeriğe yapılan SEO bazlı yorumlar veya anahtar kelimenizin içinde geçtiği doğal kullanıcı yorumları yer alabilir.

Google Mail Grupları İle SEO Çalışmalarınızı Tamamlayın!

Çevrimiçi olarak web sitenizi ön plana çıkarmak için yaptığınız her çalışma SEO uyumlu olmak zorundadır. Çünkü Google tarafından bulunabilir olmanız önemli bir detaydır. Bu sayede geniş bir kullanıcı ağına erişebilir, tercih edilebilir bir marka olabilirsiniz. 

Siz de Google groups oluşturarak farklı stratejiler geliştirebilir, ilgili anahtar kelimelerinize ve web sitenizin içeriklerine index aldırarak arama sonuçlarında görünür olabilirsiniz. Böylece ziyaretçi çekebilir, kolayca tanıtım veya etkileşim gerçekleştirebilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap