SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google’da İlk Sırada Çıkmak Hayal mi?

Sitemi Google’da Nasıl Yükseltirim?

Google’da ilk sırada çıkmak için ne yapmak gerekiyor, biliyor musunuz? Aslında bu sorunun kesin bir cevabı yok ve ilk sıraya çıkabilmek için tek bir doğru yol da yok. Burada asıl önemli olan arama motorlarının ilk sıraya çıkardığı web sitelerini neye göre belirlediğini çok iyi biliyor olmamız. Arama motorlarının web sitelerinden ne istediğini bildiğiniz takdirde web sitenizin ilk sıralarda bulunmaması için hiçbir sebep yok. Bunun yolu da arama motorlarının algoritmalarını çok iyi tanımaktan ve ne istediklerini çok iyi bilmekten geçiyor.

Google’da ilk sayfada çıkmak herkesin hayali. Fakat Google’ın sıralama algoritmasını etkileyen yüzlerce kriter var. Google 2014 sonrasında yapay zeka modeline geçerek daha özgün, alakalı içeriğe sahip, daha kaliteli olan siteleri ilk sayfalara alabilmek ve kalitesiz ya da ilk sıralarda kalabilmek için manipülatif yollara başvuran siteleri ise daha geri sıralara alarak eleyebilmek adına yeni algoritmalar (Panda, Hummingbird, Zebra, Phantom ve Rank Brain vs.) geliştirdi. 

Google’da İlk Sırada Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Google’ın en çok önem verdiği konulardan biri özgün içerik. Kopya içeriğin önüne geçebilmek adına Geliştirdiği Panda algoritması ile başka sitelerden kopyala yapıştır usulü hazırlanan sitelerin ilk sıralar için artık hiç şansı kalmadı. Bunun yanı sıra sıralamayı birebir etkileyen diğer kriterler ise şöyle;

  • Backlink alınan siteler kaliteli olmalı, 

  • Web sitelerin tasarımı sade ve mobil uyumlu olmalı, 

  • Kullanıcı deneyimi açısından web sitesini ziyaret eden kişi, bilgiye kolayca ulaşabilmeli.

Google’da üst sıralara çıkmak için uzun ve özverili bir çalışma gerekiyor. Bunun için web sitenize düzenli olarak kullanıcı faydası olan özgün içerikler eklemeli, kaliteli web sitelerinden ve sosyal medya platformlarından backlink almalı ve Google’ın algoritmalarına uygun olacak şekilde çalışmalar yapmalısınız. Kullanıcının aradığını bulduğu özgün ve kaliteli bir web sitesi, düzenli bir çalışmayla siteyi yukarı taşıma noktasında size destek olacaktır.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak Neden Önemli?

Google’ın ülkemizdeki pazar payının %90’dan fazla olduğunu biliyor musunuz? En çok kullanılan arama motoru olan Google’da sektörünüzle ilgili aramalarda ilk sıralarda çıkmak size daha fazla ziyaretçi trafiği çekecek, bu durum da satışlarınızı artıracaktır. Dolayısıyla geleneksel reklamcılığa ödenen yüksek maliyetler yerine çok daha düşük bütçeyle daha fazla ses getirecek reklam yapma imkanı oluşacaktır.

Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin Belirli Kriterler Bulunuyor!

Google sıralaması yükseltme işlemlerinde, site hızından içeriklerin özgünlüğüne, web sayfasının tasarımından site haritasına kadar pek çok konu etkili olabiliyor. Bu yüzden Google’da üst sırada çıkmak, sanıldığından çok daha zor ve yorucu geçebiliyor. Peki, siteyi yukarı taşımak için ne gibi çalışmalar yapabilirsiniz?

SEO çalışmaları, süreklilik isteyen bir sisteme sahip olduğu için web sayfanızı en doğru şekilde yönetebilmek adına bir SEO kursuna katılabilir, öğrendiğiniz bilgilerle Google’da ilk sırada çıkmak için yapmanız gerekenleri uygulayabilirsiniz.

[widget-133]

Yorum Yap