SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Görsel SEO Nasıl Yapılır?

Görsel SEO Optimizasyonu Ne İşe Yarar?

Sırf yazının görseli dikkatinizi çektiği için tıkladığınız bir haber ya da web site mutlaka olmuştur. Çoğu zaman ilgi alanımız olmayan hatta merak etmediğimiz bir konu hakkında bile görseli daha yakından incelemek istediğimiz için web siteye girebiliyoruz. Aslında bu durum resim, video ve grafik gibi görsel unsurların çoğu zaman bir yazıdan daha fazla etkili olduğunu gösterebilmek için yeterli. 

Eskiden yalnızca daha çok kullanıcı çekmek için önem verdiğimiz görseller, şu anda SEO çalışmaları için de kritik bir bileşen haline geldi. Görsel SEO, içeriklerin daha üst sıralarda yer alması ve daha fazla müşteriye ulaşmasında etkili. Dolayısıyla web sitenizin Google’daki sıralamasını iyileştirmek için görsel SEO’nun önemini kavramaya ve görsel SEO nasıl yapılır sorusunun yanıtını öğrenmeye ihtiyacınız var… 

Görsel SEO’nun Önemini Keşfedin

Yalnızca yazıdan oluşan sıkıcı bir metni okumak mı yoksa mesajın resim, grafik ve videolarla renklendirildiği yazıları mı? Yanıtınızın ikinci seçenekten yana olduğunu düşünüyoruz. Görsel SEO’nun önemi elbette okuyucu sitede tutmaktan çok daha fazlası. Görsel SEO optimizasyonu aynı zamanda backlink konusunda da web sitelere yardımcı oluyor. Sizin ilgi çekici görsellerle renklendirdiğiniz her yazı, bir kullanıcı tarafından başkalarına aktarılıyor ya da sosyal medya hesaplarında paylaşılıyor. Dolayısıyla web sitenizi daha çok kullanıcı ziyaret ediyor.

Görsel SEO İpuçlarını Öğrenin

Görsel optimizasyonu ile ilgili paylaşmak istediğimiz ilk konu, arama motorlarının görsel okuma becerisine sahip olmamasıdır. Yani Google web sitenizde paylaştığınız bir görseli okuyamayacağı için görseli arama motoruna tanıtmak, size düşer. Peki, görsel SEO nasıl yapılır? İşte, en önemli detaylar…

Dosya Boyutu: Görsel SEO ipuçlarından ilki, arama motorlarının yavaş siteleri sevmemesi. Siz web sitenize yüksek boyutlu görseller eklediğinizde web sitenizin hızı zamanla düşmeye başlar. Dolayısıyla hem kullanıcılar hem de Google nezdinde olumsuz bir puan yaratırsınız. Ancak görsellerinizi, web siteye yüklemeden önce sıkıştırır ya da sıkıştırma eklentisi kullanırsanız hem ziyaretçilerinizi ilgisini çeker hem de sitenizin hızını korumuş olursunuz.

Site Haritası: Arama motorlarının web sitenizi tanıyabilmesini sağlayan en önemli sayfalardan biri, site haritasıdır. Sitenizde genel bir site haritası oluşturmak nasıl SEO çalışmalarınızı güçlendiriyorsa aynı şekilde bir de görsel site haritası oluşturarak kullanıcıların görsel içeriklerinizi daha hızlı bulmasını ve anlamasını sağlayabilirsiniz.

Dosya Adı: Görsel SEO ipuçlarından bir diğeri, Google’ın sizi tanımasına yardımcı olacak dosya adlandırmasıdır. Web sitenizi anlatan en iyi anahtar kelimeyi belirledikten sonra sayfalarınıza yüklediğiniz resimlere bu anahtar kelimelerle dosya adı verdiğinizde kendinizi Google’a daha iyi tanıtabilirsiniz.

Sosyal Medya: Görsel SEO’nun önemini keşfedebileceğiniz bir platform da tabii ki sosyal medya. Görsel SEO optimizasyonu yapmak için Twitter, Facebook, Instagram ve Pinterest gibi sitelerin sunduğu boyut önerilerine uyun ve trafiğinizin kısa süre içerisinde nasıl arttığını gözlemleyin.

Görsel SEO ile Organik Trafik Çekebilirsiniz

Güçlü, ilgi çekici ve nitelikli bir görselle Google’da ve sosyal medyada tanınırlığınızı artırabilmeniz mümkün. Kullanıcıların ilgisini çeken ve başkalarıyla paylaşmak istedikleri web sayfalarınız, gereği kadar backlink oluşturuyor ve artık hem sosyal medyada hem de Google’da organik bir şekilde trafiğini artırıyor.

Görseller için SEO çalışmalarıyla resimler ve videolar, Google'ın tarayıcılarının anlayabileceği düzene geliyor, Google aramalarında rakipleriniz geri planda kalıyor. İşte, şimdi gerçek bir SEO uzmanı olma yolunda bir adım daha ilerlediniz!

[widget-133]

Yorum Yap