SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Meta Açıklama Nedir? SEO Dostu Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Web Site Açıklaması Nasıl Olmalı?

SEO’ya giriş yaparken önemle üzerinde durulması gereken konulardan biri, meta açıklamasıdır. En az başlık kadar önemli olan ve arama ekranındaki kullanıcıların web sitesini ziyaret etmesinde etkili olan meta description’ın tıpkı başlık etiketinde olduğu gibi belirli özelliklere sahip olması gerekiyor.

SEO dostu meta açıklamasının anahtar kelime sorgusuyla ilgili detaylı yanıt vermesi ve kullanıcıların ihtiyacını karşılaması önemli. Bu yüzden meta açıklamasını optimize etmek, site içi SEO çalışmalarının başarısı için de gerekli. Şimdi meta açıklaması örneği verip meta descriptionla ilgili detaylara değinelim.

Meta Açıklama Nedir?

Meta description (meta açıklaması), bir web sayfasının kısa bir özetini oluşturan HTML öğesidir. Meta description, kullanıcıya web sayfasındaki içerikle ilgili bilgi veren SERP’in arama snippet’inin bir parçasıdır. 

Aranan kelime, meta açıklamasında yer alıyorsa Google bu kelimeyi bold olarak kullanıcılara sunmaktadır. Yukarıdaki meta açıklaması örneğinde de anahtar kelime, meta açıklamasında vurgulanmıştır. Yani meta açıklaması hem Google sıralamasının iyileştirilmesi hem de web sitesine organik trafik çekilmesi açısından çok önemlidir. Meta description HTML kodunda;

<meta name="description" content="SEO Akademi Türkiye’nin en çok tercih edilen SEO Kursu, alanında uzman eğitmenler, uluslararası eğitim standardı, kurumsal ve bireysel eğitim programları, destekleyici eğitimler ve workshoplar. ."/> şeklinde görünmektedir.

Meta Açıklama Nasıl Yazılmalıdır?

Meta açıklama nedir ve meta description neden önemlidir, sorularını örneklerle açıkladığımıza göre şimdi meta açıklama nasıl yazılmalıdır konusuna gelebiliriz. Başarılı bir meta açıklaması yazmak, Google’daki görünürlüğünüzü iyileştirir. Bu yüzden meta description oluştururken tüm kriterleri göz önüne almak gerekir. SEO dostu meta açıklaması oluştururken dikkat etmeniz gerekenler şöyledir:

1-Meta Açıklamasının Uzunluğu: Meta açıklamasının uzunluğunu vermek istediğiniz mesaja göre belirleyebilirsiniz. Ancak Google, snippet’leri maksimum 155-160 karakter olarak sınırlandırır. Bu yüzden cümlelerinizin kesilmemesini istiyorsanız ortalama 150-160 karakterlik meta açıklamaları oluşturmanız yeterli olur. 

2-Harekte Geçirici Bir Mesaj: Sıkıcı, okunması zor veya çok fazla teknik bilgi içeren meta açıklamaları yazmak, kullanıcıların web sitenizi tıklama oranını düşürebilir.

Yukarıdaki meta açıklaması örneğini dikkatle inceleyin. Dans kursu arayan kullanıcılara yönelik oluşturulan meta açıklamasında; farklı dans türleri, en çok tercih edilen kurslar ve uzman dansçılar gibi detaylar belirtilerek kişilerin merak edebileceği tüm detaylara yer verilmiştir.

3-Anahtar Kelime: Web sitenizle en alakalı anahtar kelimeye meta açıklamasında yer verdiğinizde Google, bu kelimeyi arayan kullanıcılara sizin sitenizi sunacaktır. Örneğin, bir diş hekimi olarak hizmet veriyorsanız sitenizle en alakalı anahtar kelime olan “Diş hekimliği”ni web sitenizin meta açıklamasına eklemeniz gerekmektedir.

4-Ürün/Hizmet Özellikleri: Web site açıklaması nasıl olmalı, sorusunun bir diğer yanıtı olarak description’ özellik eklemenizi öneriyoruz. Satış yaptığınız bir web sayfanız varsa ilgili sayfanın meta description’ında ürünün/ hizmetin en önemli özelliklerine değinmeniz, kullanıcılarda web sitenize tıklama ihtiyacı oluşturur. Örneğin, bir araç kiralama şirketinin web sitesindeki meta açıklamasında;

“Uygun fiyatlar, en yeni araçlar, güvenilir kiralama, günlük araç kiralama, adrese teslim…” gibi kriterler sıralanabilir.

5-Özgünlük: Web sitenizin her sayfasında meta description aynıysa bu, hem Google hem de kullanıcılar için olumsuz bir deneyim oluşturur. Potansiyel ziyaretçilerinizin gözünde güvenilir olmayan bir imaj bırakmamak için her sayfa için ayrı ayrı ve özgün meta açıklamaları yapmak gerekir. Eğer yazacak bir SEO dostu meta açıklaması bulamıyorsanız boş bırakabilirsiniz. Bu durumda Google, aranan anahtar kelime üzerine web sitenizdeki bir cümleyi alıntılayıp kullanıcılara sunacaktır.

Meta Açıklamalarında Hedef Hem Google Hem Kullanıcılar!

SEO uyumlu title’da hedefiniz kişiler iken meta açıklamalarında amaç, hem kullanıcıların ilgisini çekmek hem de Google’ın belirlediği standartlara uymaktır. Bu yüzden web site açıklaması nasıl olmalı diyenler için özetle kısa, bilgilendirici, anahtar kelimeli ve özgün meta açıklamasının önemli olduğunu ifade etmek istiyoruz.

Şimdi ilk olarak sektörünüz, iş alanınız ve web sitenizin hedef kitlesiyle ilgili bir anahtar kelime araştırması yapın. Anahtar kelimenizi odağa alıp hizmetinizle ilgili öne çıkarmak istediğiniz özellikleri sıralamaya başlayın. Meta description ne kadar kusursuz olursa organik trafiğinizin o kadar artacağını unutmayın.

[widget-133]

Yorum Yap