SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Saldırıları mı Yaşıyorsunuz? Negatif SEO’nun Çözümü Var!

SEO Saldırıları ve Önlemleri – Neler Yapabilirsiniz?

Rekabet halinde olunan web sitelerinin arama sıralamalarını sabote etmek için yapılan SEO saldırıları, diğer bir ifadeyle negatif SEO, kötü niyetli bir uygulamadır. Google’ın arama kriterlerine uyum sağlayamayan ve SEO çalışmalarında başarılı olamayan kişiler, rakiplerini düşürmek için anti SEO stratejileri yürütmektedir.

Anti SEO’nun amacı, rakibin sıralamasının kötüleştirilmesidir. Burada esas olarak rakibin sıralamasının düşmesinin kişinin kendi web sitesinin sıralamasını artıracağı düşüncesi vardır. Ancak çoğu zaman bu pek de işe yaramaz. 

SEO Saldırıları Nasıl Anlaşılır?

Negatif SEO, çoğu zaman bir web sitesinin hacklenmesi ve spam bağlantıların gönderilmesiyle oluşturulur. Negatif SEO’nun fark edilebilmesi için web sitelerinin düzenli olarak analiz edilmesi gerekir. Hemen çıkma oranındaki keskin artışlar ve düşüşler, organik trafikteki radikal değişiklikler ve kodlamadaki sorunlar, anti SEO yöntemlerinin anlaşılabilmesi için yeterlidir. 

Negatif SEO, düşündüğünüzden çok daha zararlı ve tehlikeli olabilir. Bu yüzden anti SEO saldırıları yaşanmadan önce web siteleri sürekli kontrol etmek önemlidir.

SEO Saldırıları ve Önlemleri – SEO Saldırıları ile Karşı Karşıya mısınız?

Negatif SEO, bir web sitesinin SEO özelliklerinin etkisini azaltmak veya devre dışı bırakmak için yapılır. Negatif SEO yapmak için genel olarak siyah şapka SEO teknikleri kullanılır. Üstelik bunun için çoğu zaman geçerli bir sebep de olmayabilir. Genellikle eğlence amaçlı, şantaj yapmak için veya rekabeti düşürmek için yapıldığı görülür.  Peki, anti SEO nasıl yapılır ve bu SEO saldırılarına karşı nasıl önlemler alınır? İşte, yanıtı:

Bağlantılarınızı Takip Edin

Web sitenizin bağlantılarında düzenli olarak denetim yaptığınızda olumsuz SEO çalışmalarını gözlemleyebilirsiniz. Dolayısıyla olası bir saldırıyı erkenden yakalarsınız. Bağlantılarınızı incelediğinizde eğer tüm grafikler normal artış ve düşüşteyse bir sorun yok demektir ancak keskin iniş ve düşüşler varsa bu web sitenizin bir tehlike altında olduğuna işaret edebilir.

Web Sitenizin Hızını Kontrol Edin

SEO saldırılarına karşı önlem almak istiyorsanız mutlaka web sitenizin hızını da kontrol altında tutmanız gerekiyor. Eğer birdenbire beliren bir yavaşlık varsa anti SEO çalışmalarından şüphelenebilirsiniz. Çünkü negatif SEO çalışmalarında web sitesinin taraması hedeflenir. Bu zorla taranma işlemi, web sitesinin sunucusunun işlemlerini daha yavaş gerçekleştirmesine hatta çökmesine neden olur. 

İçeriklerinizin Kopyalanmadığından Emin Olun

SEO saldırıları ile mücadele etmenin bir diğer yolu da web sitenizi düzenli olarak kontrol altında tutmanız. Biliyorsunuz; içerikler, SEO’nun en önemli unsuru. Google şu an, web siteleri üst sıralara yerleştirirken bilgi verici ve kaliteli içeriğe ekstra önem veriyor. Dolayısıyla sitenizdeki içeriklerin, bu konuda daha başarısız olan web sitelere yönlendirilmemesini sağlamanız gerekiyor. Negatif SEO çalışmaları yapan saldırganlar, sizin sitenizden aldıkları içerikleri kendi sitelerine kopyalıyor ve eğer sizin içeriğiniz daha önce dizine eklenmezse Google, web sitenizi yinelenen içerik olarak etiketliyor. Dolayısıyla da anti SEO yöntemleri başarıya ulaşıyor ve siz sıralamada geriye düşüyorsunuz.

Google My Business’ı İzleyin

En sık uygulanan SEO saldırılarından biri de sahte yorum yapan kişilerdir. İşletmenizin web sitesini olumsuz yorumlarla doldurarak itibarınızı zedeleyen saldırganlar, negatif SEO stratejisi olarak satışlarınızı ve potansiyel müşterilerinizi azaltır. Bu tarz SEO saldırılarından kurtulmak için Google My Business’ı takipte kalarak kötü niyetli ve sahte yorumları bildirip rapor oluşturabilirsiniz.

Tıklanma Oranınızı Takip Edin

Eğer web sitenizde hemen çıkma oranı gitgide yükseliyorsa SEO saldırıları ile mücadele etmeye hazır olun! Muhtemelen siteniz anti SEO’nun etkisi altında demektir. Hemen çıkma oranı sonuçları, kötü niyetli botlar tarafından oluşturulan yanlış SERP'lerin bir belirtisi olabilir.

Güvenliğinizi Güçlendirin

Siber saldırılarla çoğu yönden farkı olsa da SEO saldırıları da web sitenizin prestijini düşüren bir işlemdir. Google, siber saldırıya uğradığını tespit ettiği bir web sitesi için güvenilir değil işaretlemesi yapar. Bu tarz SEO saldırıları ve önlemleri için web sitesi yazılımınıza güvenlik yamaları yükleyebilir, sitenizi HTTP’den HTTPS’ye taşıyabilirsiniz.

SEO Saldırıları Yaşamak İstemiyorsanız Web Sitelerinizi Bir Uzman Eşliğinde Yönetin!

Eğer yukarıda sıraladığımız kriterler web sitenizin SEO saldırıları ile karşılaştığı sinyallerini veriyorsa endişelenmenize hiç gerek yok! SEO saldırıları, her zaman geri döndürülmesi zor sonuçlara yol açmıyor. Eğer negatif SEO’yu hemen fark ederseniz bu sorunu hızlıca çözebilirsiniz.  

Eğer web sitenizde SEO saldırıları yaşadığınızı düşünüyorsanız Google ve kullanıcıların gözünde güvenilir imajınıza yeniden kavuşmak için dilediğiniz zaman SEO Akademi’nin deneyimli SEO uzmanlarına ulaşabilirsiniz. İyi sonuçlar elde etmek için her zaman birlikte çalışabiliriz. 

[widget-133]

Yorum Yap