SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Sıralama Kriterlerinde Site Hızının Yeri

Mobil Site Yükleme Hızı Google Sıralama Kriterlerinde Öncelik Sahibi!

Algoritma güncellemeleri ile şekillenen Google sıralama kriterlerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Web sayfaların mobil sürümlerinin son dönemlerde çok daha fazla tercih edilir olmasından dolayı Google da web site mobil hızını, öncelik verdiği standartların arasına katıyor. Yani mobil web siteniz açılırken göstermiş olduğu hız performansı, sizin Google’daki sıralamanızı etkiliyor.

Peki, neden site hızı bu kadar önemli? Ya da özgün içerik, doğru anahtar kelime seçimi, site haritasının oluşturulması gibi kriterler arasında site hızı hangi önemde yer alıyor? İşte, web site mobil hızı ve Google algoritmaları ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu yazıda…

Mobil Site Yükleme Hızı Neden Önemli?

Web siteleri analiz edilirken ve arama motorlarında sıralamaya konurken yüzlerce sıralama faktöründen geçiriliyorlar. Google algoritmaları ve kriterleri aynı anda çalışarak web sitenizi değerlendiriyor ve diğer sitelerle kıyaslayarak hedef kelimelerinizdeki sıralamanızı belirliyor. Eğer web siteniz algoritma kriterlerine uymuyorsa sıralamanın gerisine atılıyor. Eğer siteniz geç yükleniyorsa ziyaretçi sayınızda düşüş meydana gelir. Yavaş yükleme hızı hemen çıkma oranlarınızı artırarak sıralamanızı düşürür. Dilerseniz Mobile Website Speed Testing Tool adlı araç ile web site hızınızı öğrenebilirsiniz.

Web Site Hızı Nasıl Artırılır?

Web site hızınızı artırmak ve Google’da üst sıralara yerleşmek istiyorsanız öncelikli olarak flash tabanlı sayfalarınızdan kurtulmalı, 404 sayfaları temizlemeli, mobilde ana sayfaya yüklenen banner sayısını azaltmalı, menünüzü sadeleştirmeli, sayfa gezinme kolaylığını artırmalı, görsel boyutlarını mobile uyumlu hale getirmeli ve kendiliğinden açılan video ve uygulamaları sayfa dışı bırakmalısınız.

Web Site Mobil Hızı Kaç Olmalı?

Web site mobil hızı olarak Google’ın tavsiyesi 2 saniyedir. Ancak web siteleri ortalama olarak 1.5 saniyede yüklenmekte ve Google sıralama kriterlerinin de üstünde karşılık vermektedir. Siz de site hızı testi yaparak web sitenizin 2 saniye ve altında açılıp açılmadığını kontrol edebilir, kullanıcıları maksimum sürede sitenizde tutmak için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Site Hızı Organik Google Sıralamaları İçin Çok Önemli!

Web’e erişen mobil cihaz sayısının her geçen gün biraz daha arttığını düşünürseniz sitenizi mümkün olan en kısa sürede açılacak şekilde SEO ve arayüz çalışmaları yürütebilirsiniz. Unutmayın, dijital dünyada görünür olmak uzun ve detaylı bir süreç. Siz de bu sürece en iyi şekilde dahil olmak ve web site hızınızla tüm ziyaretçileri kusursuz bir sayfa ile buluşturmak istiyorsanız hemen sitenizi test edin!

Ziyaretçilerin sayfanızı mobil versiyonda daha kolay kullanabilmesi, içeriklerinizden ve görsellerinizden verim alabilmesi ve sayfanızın trafiğinin artmasının, sitenizin üst sıralara çıkması için çok önemli olduğunu unutmayın.

[widget-133]

Yorum Yap