SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Web Sitesini Arama Sonuçlarına Kapatma

Web Sitesi Erişim Engelleme Neden Gerekir?

Ürün veya hizmet tanıtımı yapmak, bilgilendirici içerikler paylaşmak ve internette yer edinebilmek için web sitesi kurarız. Genellikle bu web sitesini görünür olmak için var ederiz ve web sitesini arama sonuçlarına kapatma konusu ilk etapta gereksiz gibi gelebilir. Fakat siteyi indexe kapatmak oldukça fayda sağlayan bir durum olabilir.

Yeni bir web site tasarımı yapıyorsanız ve çalışmanızda SEO uyumunu göz önünde bulunduruyorsanız, tasarım aşamasındayken web siteyi botlara kapatma ayrıntısını mutlaka düşünmelisiniz. Bazı önemli durumlarda ve güncellemelerde siteyi indexlemeye kapatma ve bu şekilde arka plandaki çalışmaları yürütme gerekli bir durumdur. Siteyi arama sonuçlarına kapatma seçeneği bu yüzden kullanılır, bu durumda istenmeyen sonuçlar ortadan kalkmış olur.

Siteyi İndexlemeye Kapatma Ne İşe Yarar?

Web sitenizin bazı düzenleme çalışmalarını yaparken görünürde hatalar elde etmemek için web sitesini arama sonuçlarına kapatma seçeneğini kullanmalısınız. Çünkü bu şekilde internet kullanıcıları sayfanıza tıkladığında hatalar görebilir. Örneğin WordPress tema kullanarak bir tasarım geliştirmek istiyorsanız temayı yükleyip gerekli ayarları yapmadan işlemlerinize devam ederseniz, Google veya diğer arama motoru botları sitenize geldiğinde sayfalarınızı, yazılarınızı, görseller ve video gibi tüm içeriklerinizi arama sonuçlarında indexler. Bu durum hoşunuza gitmeyecektir. Geliştirme aşamasında birçok değişiklik yapacağınız için sitede yapacağınız değişiklikler bir zaman sonra 404 hatası vermeye başlayacaktır. Web sitesini arama sonuçlarına kapatma işte burada önem kazanır.

Web Siteyi Botlara Kapatma – Web Sitesi Erişim Engelleme Nasıl Yapılır?

Web sitesini arama sonuçlarına kapatma durumunun gerektiği hallerden örnekle bahsettik. Ortaya çıkabilecek sorunların önünü almak gerekir. Yoksa 404 hataları sebebiyle sitenizin kalite puanı düşebilir. Bu durumu önlemek için, web siteyi botlara kapatma yönteminin kullanılması gerekecektir. WordPress kurulumu yaparken web sitesi erişim engelleme ayarlarından “siteyi botlara kapat” seçeneğini aktif ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Yapabileceğiniz bir diğer seçenek de header bölümünde kullanacağınız <meta name=”robots” content=”noindex”> etiketliyle botların sitenizi indexlemesini önleyebilirsiniz. Siteyi indexe kapatmak bu kadar basit olacaktır.  

Her iki metodu da kullanarak botlara karşı alabileceğiniz tedbirlere ekstra olaraktan sitenizi htaccess dosyasından IP’ye kapatma kesin çözüm sağlayacaktır. Sitenize erişemeyecek olan arama motoru botları .css .js gibi dosyalarınızı da görüntüleyemeyeceğinden yüzde yüz bir sonuç elde edebilirsiniz.

Web sitenize erişimi htaccess dosyasından kapatmak için öncellikle Filezilla programı ile sunucunuza bağlanın.

1. Public html klasöründen .htaccess dosyasını bulun. Eğer anadizinde mevcut bir htaccess dosyası göremiyorsanız WordPress admine paneline giriş yapın, ayarlar bölümünden kalıcı bağlantılar bölümüne girin, açılan sayfanın en altında bulunan kalıcı bağlantıları kaydet butonuna tıkladığınızda web sitenizin linkleri htaccess dosyasına yazılacaktır ve oluşan htaccess anadizinde görünecektir.

2. htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirin ve açın.

3. Dosyanın en üst bölümüne şu kodu ekleyin:

deny from all

allow from IP

Uyguladığınız “deny from all” kodu sitenizin erişimini kapatacaktır. Fakat sitenize siz de erişemeyeceksiniz. Kendi IP adresinizi “allow from” kodunu kullanarak eklediğiniz takdirde site erişimi sadece size açık olacaktır. 

.htaccess dosyasını public-html kalsörüne geri yüklediğinizde işlem tamamlanmış olacaktır.

Kullanıcıların Web Sitenizi Hatasız Görmesini Sağlayın!

Web sitesini arama sonuçlarına kapatma adımlarını tamamlayarak SEO açısından önemli bir hamle yapmış olacaksınız. Çünkü Google kullanıcı deneyimine fazlasıyla önem verir ve sitenize gelen ziyaretçilerin doğru bir web sitesiyle karşılaşmasını önemser. Siz de bunu önemsiyorsanız ayarlarınızı ve eklentilerinizi yapılandırırken siteyi indexlemeye kapatma aşamalarını tamamlamalısınız. 

Siteyi indexe kapatmak teknik olarak zor gibi görünse de basit birkaç adımda tamamlanabilir. Böylece Google arama sonuçlarında bir süre görünmemeyi tercih edebilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun web sitenizi indexe kapatarak bile kullanıcı deneyimini önemsemelisiniz. Kullanıcıların doğru bilgilerle dolu ve sorunsuz çalışan bir siteye giriş yapmalarını sağlamalısınız. 

[widget-133]

Yorum Yap