SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Danışmanlığı ile İlgili Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar…

Büyük ya da küçük işletmeler sosyal medya hesaplarını kendileri yönetmez. Genellikle bu çalışmaları yürütecek ajanslarla ya da kişilerle çalışırlar. Çünkü bu alanda kendine çok fazla şey katmış uzmanlar bulunur ve sosyal medya hesap yönetimi konusunda adeta birer dâhidirler. Sosyal medya danışmanlığı nedir diye soracak olursanız, en basit tanımlama belki de bu olacaktır. 

Sosyal medya danışmanı ne iş yapar sorusuna gelecek olursak da bu kişiler; işletmeler, ürünler ve hizmetler için açılan sosyal medya hesaplarını yöneten, nasıl yönetilmesi gerektiğini söyleyen, rakip ve pazar araştırmaları yapan, hedef kitle yönelimlerini belirleyen, deneyimlerini ortaya koyan uzmanlardır, diyebiliriz. O halde sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılır sorusunun tüm detaylarını birlikte ele alalım…

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir? Firmalara İçin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

İşletmeniz için sosyal medya hesapları açmayı ve yönetmeyi düşünüyor fakat bunu profesyonel olarak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız çoktan sosyal medya danışmanı aramaya başlamışsınızdır. Peki, bir sosyal medya danışmanı ne iş yapar ve markalara nasıl katkı sağlar? 

Sosyal medya tüm bu detayları bilen ve sizin yerinize uygulayan kişiye sosyal medya danışmanı denir. Sosyal medya danışmanlığı, ajanslar ya da kişiler tarafından verilen bir hizmettir. Markanızı rakiplerinizin önüne geçirmek için sosyal medya platformları üzerinde hamle yapmak istiyorsanız mutlaka sosyal medya danışmanlarından destek almanız gerekir. 

Kişisel sosyal medya danışmanlığı hizmeti aldığınızda, ilk olarak hesaplarınızı olması gerektiği gibi yönetilebilmesi için rakip analizi gerçekleştirilir. Peki, bunun dışında sosyal medya danışmanları ne iş yapar? Dijital pazarlamanın sosyal medya ayağını başarıyla yönetir, özel gönderiler tasarlanmasını ve paylaşılmasını sağlar. Paylaşımların saatlerinden günlerine kadar her ayrıntıyı planlar. Aynı zamanda da ziyaretçilerinizi ve takipçilerinizi artırmak için özel çalışmalar düzenler.

Eğer siz firmalara ve markalara kişisel sosyal medya danışmanlığı desteği vermek istiyorsanız bu alanda bir eğitiminizin, bilgi birikiminizin ve çabanızın olması gerekiyor. Şimdi kariyerini bu yönde şekillendirmek isteyen okurlarımız için sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılır, sorusunu ele alalım. 

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya danışmanlığı markaların tüm ihtiyaçlarını belirlemek adına doğmuş olan yepyeni bir iş koludur. Zor ve uğraştırıcı bir yolla da olsa eğlenceli yanları da bulunan bu meslekte tutunmak için Instagram’dan Facebook’a, Pinterest’ten Twitter’a, LinkedIn’den TikTok’a varıncaya kadar tüm platformlar hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmak gerekiyor. Kişisel sosyal medya danışmanlığına karar verdiğinizde aşağıda sizler için sıraladığımız güzel imkanlara sahip olabilirsiniz. 

  • Kendi çalışma programınızı kendiniz yaratabilirsiniz.

  • İstediğiniz kadar müşteriye hizmet sunabilirsiniz. 

  • İstediğiniz müşteriyi seçebilirsiniz.

  • Bir ofise bağlı olmak zorunda kalmazsınız. 

  • Başkasına değil, kendinize çalışırsınız.

  • Kazancınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Kişisel sosyal medya danışmanlığı yaparak kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Fakat burada her şey, her zaman yolunda gidecek diye bir durum da söz konusu değildir. Krizlerin içerisinden kendi başınıza çıkabilmeniz gerekir. Çünkü yanınızda çalışan iş arkadaşlarınız yoksa ve tamamen bireyselseniz tüm krizler üzerinize kalacaktır. İşlerinizi herhangi birine teslim etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Sürekli yoğun olmak sizi yıpratabilir. 

Danışmanlık Hizmeti Almak ya da Vermek İstiyorsanız Süreçleri İyi Bilmelisiniz!

Artık sosyal medya danışmanlığı nedir, sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılır konularında aklınızda bir soru işareti kalmadığını düşünüyoruz. Eğer bir işletme sahibiyseniz ve sosyal medya danışmanlığı desteği almak istiyorsanız ya da kişisel sosyal medya danışmanlığı hizmeti vermeye hazırlanıyorsanız sosyal medya yönetiminin süreçlerini bilmeniz gerekiyor. Sosyal medya danışmanlığı nedir diye sormaya başladığınızda öncelikle sosyal medyanın tam olarak neye hizmet ettiğini öğrenmelisiniz. 

Biliyorsunuz, sosyal medya kişilerin ya da markaların geleceğini belirlemeye başladı. Eskiden sadece iletişim kurmaya yarayan sosyal medya ile şimdilerde pazarlama dönüşümleri elde edilebiliyor. İşte tüm bu gelişmeler, sosyal medya danışmanlığını gündeme getiriyor. 

[widget-134]

Yorum Yap