SEO Akademi Türkiye'nin En Çok Tercih Edilen SEO Kursu
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Yöneticisi Görev Tanımında Neler Var?

Bir sosyal medya yöneticisi ne iş yapar, sosyal medya yöneticisi nedir ve sosyal medya yöneticisi görev tanımında neler bulunur? Muhtemelen sosyal medya uzmanlığına olan ilginin artmasıyla birlikte siz de herkes gibi bu tarz konular üzerine düşünmeye başladınız. 

Bu konuda danıştığınız ve dijital pazarlamacılık dünyası hakkında pek bilgisi olmayan insanlar, hatta bazen profesyoneller bile bu işin Instagram’da veya Facebook’ta vakit geçirmek ve birkaç gönderi paylaşmaktan ibaret olduğunu söyledi. Elbette sosyal medya yöneticisi sorumlulukları bu kadar basit değil!

Sosyal Medya Yöneticisi Nedir? Bu Kavramdan Ne Anlamalısınız?

Sosyal medya yöneticisi pozisyonunu bir işletmenin dijital dünyadaki halkla ilişkiler departmanı gibi düşünebilirsiniz. Ancak sosyal medya yöneticisi ne iş yapar dendiğinde yalnızca bu renkli kısımdan bahsetmek olmaz. Sosyal medya yöneticisi görev tanımından bahsederken arka planda pek çok iş ve dinamiği bir arada yürütmesi gereken kişi, ifadesini kullanmak gerekir.

Ayrıca sosyal medya yöneticisi için işin bir de topluluk yönetme boyutu var. Bir sosyal medya yöneticisi, işletmesine bağlı olan takipçilerle doğru bir etkileşim kurmak ve müşterilerin markaya olan sadakatini geliştirmek için çeşitli iletişim yöntemleri kullanır. Onlardan gelen yorumlara yanıtlar verir ve sosyal medya kanalını katılım bakımından aktif tutabilmek adına etkinlikler düzenler.

Sosyal Medya Yöneticisi Sorumlulukları – İş Tanımı Kapsamında Neler Var?

Bir sosyal medya yöneticisi iş tanımı itibariyle oldukça uzun bir listeden sorumludur. Yine de sosyal medya yöneticisi ne iş yapar diye merak edenler için sosyal medya yöneticisi görev tanımıyla ilgili en genel bilgileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Sosyal medya kanallının etkin kullanımı yoluyla marka bilinirliğini arttırmak,

 • Şirketin markasını ve kurumsal kimliğini sosyal medyaya taşımak,

 • Sosyal medya pazarlama araçlarını kullanmak,

 • Sosyal medya için pazarlama kampanyaları geliştirmek,

 • İşletmenin sosyal medya hesapları aracılığıyla potansiyel müşterilerle etkileşimde bulunmak,

 • İşletmenin sosyal medya stratejisini analiz etmek, stratejik zayıflıkları belirleyerek iyileştirmelerde bulunmak,

 • Sosyal medya trendlerini araştırmak ve şirketin pazarlama faaliyetleriyle ilgili değişiklikleri yönetime bildirmek,

 • Temel performans kriterleri (KPI) belirlemek ve sosyal medya kampanyalarını bu kriterlere göre ölçmek,

 • Sosyal medya içerikleri oluşturmak ve yayınlanacak içeriklerin takvimini düzenlemek,

 • Sosyal medya reklamlarını yönetmek,

 • Sosyal medya platformlarına özel etkinlikler, yarışmalar, çekilişler düzenlemek gibi tüm hususlar sosyal medya yöneticisi sorumlulukları arasında sayılabilir.

Sosyal Medya Yöneticisi Olmak İçin Gerekenler – Nelerde İyi Olmalısınız?

Sosyal medya yöneticisi ne iş yapar sorusu için maddeler halinde yanıtlar sunduk. İlk etapta sosyal medya yöneticisi iş tanımı size biraz fazla zorlu gelebilir. Ancak kendinizi gerçekten başarılı olacak bir sosyal medya yöneticisi olarak yetiştirdiğiniz takdirde kariyerinizi oldukça kolay bir şekilde zirveye taşıyabileceğinizi söyleyebiliriz. Bir sosyal medya yöneticisi olarak her zaman;

 • Analitik bir bakış açısı,

 • İyi bir iletişim yeteneği,

 • Yaratıcılık, 

 • Gelişmiş planlama becerilerine sahip olmanız gerekir.

Sosyal Medya Yöneticisi Olmak İstiyorsanız…

Tüm bu özellikleri bir araya getirdiğiniz takdirde sosyal medya yöneticisi olmanızın önünde hiçbir engel yoktur. Sosyal medya yöneticisi olmak için kullanmanız gereken reklam araçları, içerikler için gerekli olan tasarım ve editleme programları gibi temel bilgileri sosyal medya eğitimleriyle de kazanabilirsiniz.

Bu noktada SEO Akademi ailesi olarak sosyal medya yöneticisi olmak isteyen gençlere her zaman destek olduğumuzu söylemek isteriz. Sosyal medya eğitimlerine katılmak veya sosyal medya danışmanlığı desteği almak üzere dilediğiniz zaman bizlere ulaşabilirsiniz.

[widget-134]

Yorum Yap